15.06.2022 to symboliczna data w dziejach informatyki i technologii informacyjnej. To właśnie dziś żegnamy się z programem który dał wielu z nas to co lubimy, okno na świat, a wielkim uproszczeniu internet.
Internet tak jak lubisz
Prace nad tym innowacyjnym programem oferującym przeglądanie internetu rozpoczęły się w 1994 roku, a swoją premierę miał 24 sierpnia 1995 roku. Początkowo oferowany jako dodatek do systemu Windows 95 w kolejnych latach i w kolejnych wersjach został zintegrowany z systemem operacyjnym.
Swoje pierwsze kroki w internecie dzięki tej (nie)zawodnej przeglądarce stawiało wielu z nas. Szacuje się, że z Internet Explorer w 2003 roku korzystało aż 95% użytkowników. Rzadkie aktualizacje, dziury w oprogramowaniu zagrażające bezpieczeństwu i praktyki monopoli$tyczne Microsfotu spowodowały że z biegiem kolejnych lat powstawały jak grzyby po deszczu nowe przeglądarki (np. Opera, Safari, Firefox a kilka lat później Chrome), a IE stał się przeglądarką do pobierania innych przeglądarek. W 2006 roku wraz z premierą Windowsa Vista Microsoft przygotował całkiem nową wersję przeglądarki oznaczoną numerkiem 7. Program oferował to, co konkurencyjne produkty… wydane kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej. Na przykład przeglądanie stron w kartach (pewnie trudno w to dzisiaj uwierzyć ale w szczycie popularności IE strony internetowe otwierały się w osobnym oknie co doprowadzało nieraz do szału, a procesor i pamięć RAM rozbierały się z gorąca) poprawne wyświetlanie grafik typu png, ułatwiony dostęp do wyszukiwarek, poprawne interpretowanie stylów CSS (chociaż nie do końca) i w końcu ochronę przed phishingiem, wirusami czy innymi atakami. Zamiast odzyskać tytuł najpopularniejszej przeglądarki Internet Explorer stał się obiektem drwin i żartów (później memów) a konkurencja rosła w siłę. Wszystko wskazywało na to, że to początek końca.
Kolejne wydania oznaczone numerami od 8 do 11 ukazywały się długo za późno i nie oferowały niczego rewolucyjnego względem konkurencyjnych produktów.
Ciekawostka: Internet Explorer zaoferował tryb prywatny dopiero w wydaniu IE8 w marcu 2009, kiedy Google Chrome posiadał tę funkcjonalność od pierwszej stabilnej wersji wydanej w grudniu 2008. Zadanie: oblicz w ilu % tryb prywatny (porno) przyczynił się do zwiększenia popularności przeglądarki Chrome w 2009 roku i później ;). Palmę pierwszeństwa dzierży jednak Apple Safari który umożliwiał przeglądanie prywatne już w 2005 roku.
Chociaż większość serwisów internetowych wyłączała obsługę Internet Explorer już od 2008 roku (dla najbardziej znienawidzonej wersji 6 i starszych), Microsoft dalej obejmował produkt wsparciem technicznym. Głównie dlatego, że większość programów wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa napisane były w erze średniowiecza i działały niepoprawnie w innych przeglądarkach. Wyobraźcie sobie wykorzystywanie IE przez np. wieżę kontroli lotów w roku 2017 lub duży koncern motoryzacyjny w 2019. Nie wiem ile w tym prawdy, ale z pewnością IE działał do nie tak dawna w bankomatach, kasach sklepowych czy fotobudkach.
17 marca 2015 roku Microsoft ogłosił zakończenie rozwoju przeglądarki na wersji 11. W tym czasie trwały zaawansowane prace nad nową przeglądarką Microsoft Edge która zastąpiła kilka miesięcy później leciwego Explorera. Działający na początku na autorskim silniku EdgeHTML, a później na silniku Blink wykorzystywanym w wielu innych przeglądarkach, program w kolejnych miesiącach zyskiwał na popularności i dostępny był dla wielu urządzeń i systemów. Wreszcie przeglądarka MS stała się kompatybilna z obowiązującymi standardami, wygodna w obsłudze i przede wszystkim bezpieczna. W niektórych aspektach nawet lepsza od konkurencyjnych produktów.
Ciekawostka: system Windows długo nie był zależny od przeglądarki Internet Explorer. Na przykład w Windowsie 98 IE był domyślną przeglądarką zdjęć, a także oferował tzw. Active Desktop - przypięcie ulubionych stron na pulpicie lub ustawienie grafiki z internetu jako tło pulpitu.
Ostatni zestaw drobnych poprawek IE otrzymał w listopadzie 2020 roku wraz z informacją że inne usługi Microsfotu przestaną być z nim kompatybilne (Teams i 365). Wtedy zadzwonił ostatni dzwonek. Ten pociąg odjechał z ostatniego peronu na śmietnik historii.
Temat może nie z cyklu Deep Thread ale ciekawy jestem kto z was i jak długo używał Internet Explorer jako okna na świat.
Internet Explorer 1995 - 2022
Kiedyś to było.