Empire Building
GTAthegame
autor: Marcin · data: 31.10.2006
Aby znacznie przedłużyć zabawę w przenośnym Vice City, Rockstar zdecydował się na dodanie odrobiny strategii, której nie mogłeś uświadczyć w poprzednich częściach GTA. Jeśli po tym zdaniu doznałeś zawodu i pomyślałeś 'czy oni oszaleli?!' to od razu mówię - nie masz czym się martwić. Owa strategia to tryb zwany Empire Building, czyli po naszemu - Budowanie Imperium. I co, zadowolony? A to nie koniec - wszystko to jest tak łatwe w obsłudze, a zarazem tak wciągające, że Empire Building to jeden z najprzyjemniejszych dodatków w całej serii.
Od początku
Możliwość rozbudowy własnego imperium dostajesz po jednej z początkowych misji, 'To Victor, the Spoils'. Cały system zostanie zaprezentowany i wyjaśniony w krótkim filmie. Nic prostszego.
Co, gdzie, jak i z kim?
Po mieście porozrzucanych jest w sumie trzydzieści budynków, w które możesz zainwestować i które pełnią zarazem rolę safehouse'a. Nie spodziewaj się jednak, że wszystko pójdzie jak po maśle - niektóre z nich nie należą do nikogo, lecz zdecydowana większość jest własnością przeciwnych gangów - Cholos, Bikers oraz Sharks. Tak, tak - przed zainwestowaniem w biznes, trzeba go najpierw odbić.
Niestety, przy przejmowaniu wrogich interesów na nic zda się umiejętność dyplomacji - trzeba będzie zastosować jej agresywną odmianę, czyli dyplomację z użyciem karabinu maszynowego. Do pomocy zwerbuj kilku ludzi, stojących przed każdym twoim biznesem. Aby rozpocząć atak na pożądane lokum, wysadź w powietrze pojazd stojący przed budynkiem. Zwróci to uwagę wrogów, którzy będą za wszelką cenę próbowali cię powstrzymać. Naucz ich respektu, pakując im kilkaset naboi w różne części ciała. Następnie wbiegnij do środka i zabij kilku kolejnych przeciwników, robiąc przy tym niezłą demolkę. I na tym koniec - teraz możesz zainwestować w zdobyty budynek, wybierając odpowiedni rodzaj interesu.
A rodzajów jest sześć. Na początku dostępna jest tylko połowa, reszta pojawia się w miarę przechodzenia misji fabuły głównej. Istnieje też podział na wielkość inwestycji - większa jest droższa, ale też przynosi większe zyski. Sporą rolę odgrywa również miejsce, w którym rozkręcasz interes. Wiadomo iż firma przemytnicza będzie przynosić lepsze zyski, kiedy ulokowana zostanie w porcie, a panienki z burdelu zarobią więcej świadcząc swoje usługi w biednej dzielnicy Vice City itd. Zyski wpływają na twoje konto automatycznie, codziennie o godzinie 16:00.
Drugi sposób, aby z biznesu napływała większa kasa, to wykonanie kilku zadań - po jednym dla każdego typu. Zadania składają się z 6 lub 15 poziomów i są ograniczone przedziałem czasowym.
Protection Racket (Ochrona) - 15 poziomów
Firma ochroniarska. Zadania polegają na ochronie twoich sklepów przed napastnikami, bądź odbieraniu przeciwnikom sklepów należących do nich. Zadanie proste - dojeżdżasz na miejsce, wpadasz do pomieszczenia, robisz co trzeba i jedziesz do następnej lokacji. I tak w kółko, piętnaście razy.
Loan Shark (Pożyczki) - 15 poziomów
Odbieranie wozów od zadłużonych klientów. Na każdym z poziomów musisz kraść wyznaczone auto wypełnione przeróżnym towarem, a następnie przywieźć je z powrotem do budynku. Aby przejąć pojazd, najlepiej obić go dość mocno, do momentu, aż kierowca w końcu zrezygnuje z dalszej ucieczki.
Prostitution (Prostytucja) - 15 poziomów
Burdel. Jako alfons, musisz rozwozić panienki do klientów, a następnie je odbierać. Czasem zdarzy się, że niektórzy panowie nie będą chcieli zapłacić - dogoń ich i zastrzel.
Drugs (Narkotyki) - 6 poziomów
Handel narkotykami. Jedź na miejsce spotkania, aby doprowadzić do transakcji - prochy za kasę. Część z nich przebiega bez najmniejszych problemów, ale zdarza się, że kupiec nie chce zapłacić, bądź da fałszywe banknoty. W takim wypadku, trzeba go dogonić, zabić i odebrać co nasze.
Smuggling (Przemyt) - 6 poziomów
Biznes przemytniczy. Przy pomocy łodzi musisz przejąć jak największej ilości towaru zrzucanej z helikoptera. Konkurencja nie śpi, więc uważaj i nie dopuść, aby zgarnęła wszystko przed tobą. Łodzią pełną stuff'u dopłyń do przystani, a następnie przerzuć cały towar do furgonetki i odtransportuj z powrotem do biznesu, omijając po drodze policyjne radiowozy.
Robbery (Kradzież) - 6 poziomów
Rozboje w biały dzień. Twoimi celami mogą być zarówno auta, jak i łodzie. W przypadku tych pierwszych nie jest ciężko - przejmujesz pożądany pojazd zanim ten dojedzie do celu, przejmujesz i odwozisz. Z łodziami sprawa wygląda podobnie, jednak jest trudniej i dłużej. Do tego wszystkiego od czasu do czasu wtrącają się gliny, bądź członkowie przeciwnych gangów.
Ale to nie koniec!
Jeśli myślisz, że przejęty i rozbudowany biznes jest bezpieczny, to mylisz się! Bowiem zdarza się często, że inne gangi będą chciały zniszczyć twój interes! Kiedy biznes zostanie zaatakowany, ujrzysz odpowiedni komunikat. W takim wypadku jedź we wskazane miejsce i walcz z przeciwnikami, aż interes zostanie obroniony. Najprawdopodobniej jednak będzie wymagał naprawy, więc nie zwlekaj z przeprowadzeniem remontu. Ataki ustają niedługo po przejęciu wszystkich budynków.
Co w zamian?
Przede wszystkim satysfakcja. Ponadto, po wybudowaniu dużego biznesu dostajesz nowy strój, w zależności od rodzaju interesu. Mając wszystkie budynki w swoim posiadaniu, znajdziesz przed nimi kuloodporne pojazdy, zaś wykonywanie zadań wiąże się z podniesieniem paska respektu. I najważniejsze - zyski. Mi udało się wyśrubować $91.000 dziennie, jednak zdaję sobie sprawę, że mógłbym osiągnąć o wiele więcej - choćby odbudowując zniszczone biznesy. Respect, man!
Podziękowania za screeny lecą do neo_angin!
Materiał pochodzi ze strony https://www.gtathegame.net
Oryginał znajdziesz pod adresem http://www.gtathegame.net/?dz=128